Egyáltalán, mi az a backlink?
Minden egyes honlap, minden egyes oldala, bejegyzése egy egyedi linkazonosítóval rendelkezik. Ennél fogva az interneten nyomon követhető és mérhető az oldal látogatottsága, hány kattintás, megnyitás érkezik rá a keresőkből és mérhető és követhető az is, hogy hol, mely más honlapokon hivatkoznak rá, linkelik be a tartalomba. Ezt a kívülről a honlapunkra mutató linket nevezzük backlinknek, melynek forrása és minősége fontos mutatója a keresőmotoroknak az oldalunk rangsorolásában, éppen ezért a rendszeres backlink elemzés is fontos feladatunk az előkelő helyezések érdekében.
Backlink elemzés fontossága
A linképítés keresőoptimalizálási (SEO, Search Engine Optimalization) részfolyamat, melynek célja, hogy az adott weboldalra, minél több és erősebb külső hivatkozás vezessen, ezáltal a weboldal látogatottsága – és az adott szolgáltatás iránt érdeklődők, azt igénybe vevők száma – növekedjék.
Forrás: Wikipédia
Tudnunk kell, hogy az oldalunkra mutató linkek honnan származnak, kik hivatkoznak ránk, azaz milyen honlapokról. Ugyanis a linkek, így a backlinkek sem egyformán jók, szakzsargonnal élve, konkrétan a linkerejük. Nem elég, hogy vannak, vagy hogy sokan vannak. Vannak köztük, amik kifejezetten károsak a honlapunk rangsorolására, és vannak, amik viszont kifejezetten erősítik azt. A backlink elemzés éppen ebben segít, feltárja az oldalunkra mutató domaineket, forrásokat, így lehetőségünk nyílik a rossz linkeket eltávolítani vagy eltávolíttatni. A backlinkek ilyetén rendbetétele nagy mértékben hatással van a keresőkben elfoglalt helyezésre, természetesen pozitív vonatkozásban.
Hogyan tudjuk a backlinkeket felderíteni ?
Először is tudomásul kell vennünk, hogy a backlinkek elemzése nem automatizálható, nincs egyetlen varázsszoftver, ami egymaga alkalmas az összes backlink felderítésére és minősítésére, hogy azok linkereje káros vagy éppen üdvös-e a honlapunkra vonatkozóan. Ergo, minden egyes külső hivatkozást egyesével meg kell vizsgálnunk. Ez pedig igen időigényes és tapasztalatot igénylő feladat. Emellett igényli az alábbi eszközök magabiztos használatát is:
- ubersuggest
- cognitiveseo
- majestic SEO
- Moz – Open Site Explorer
- SEO PowerSuite
Ez laikusként, a témában történő komolyabb elmélyülés nélkül nehézkes, de van amit igenis tehetünk. Alapvető információkat mégis tudunk szerezni. A honlapkészítés során van két alapvető program, amivel eleve összekötjük a honlapot, mert ezek segítenek a honlap működésének és eredményeinek követésében. Backlinkekre vonatkozóan, nem adnak tűpontos eredményt, de nagymértékben segítenek és laikusként is viszonylag könnyen értelmezhetőek.
Az egyik a Google Search Consol nevű, ingyenes programja, azon belül is a LINK menüpontja. Itt találjuk a honlapunkra kívülről érkező összes
- domaint és linket,
- azok Url-jét, forrását,
- a kapcsolódó horgonyszövegeket is, valamint
- a céloldalunkat is.
Ezeket a Google már feltérképezte és eredményüket beleszámítja a honlapunk rangsorolásába.
A másik szintén egy ingyenes Google program, a Google Analytics, melyen belül az „Összes forgalom” elemre kattintva, a „Hivatkozások” lehetőséget választva, már látjuk is az eredményeket. A Google Analyticsbe csak a googlemail fiók használatával tudunk belépni.
Mindkét programba fel kell venni a honlapot, ami adott esetben a honlapkészítő, webdesigner, vagy webfejlesztő segítségét igényelheti. Mindkettőben lehet hozzám is segítségért fordulni.
Jó link-rossz link, miről ismerhető fel?
A jó linket onnan ismerjük fel, hogy releváns témájú, a felhasználó az adott oldalon is témába vágó, hasznos információt talál, így a link elhelyezése a tartalomban is természetes, illeszkedik, nem zavaró.
A rossz linkek ezzel szemben pedig, többségében olyan honlapokról származnak, melyek mesterségesen előállított tartalmakat, sokszor nem is releváns tartalommal, melynek sokszor a nagyon magyartalan szövegezés is árulkodó jele, vagy ahol tipikusan szinte csak reklámokat találunk az oldalakon.
Backlink elemzés elvégzése
A fentiekből látszik, hogy maguknak a backlinkeknek a felderítése nem nagy ördöngösség, azonban annak eldöntése, hogy melyiktől és hogyan szabaduljunk meg, már tapasztalatot igényel. Ezenkívül az egész honlapra vonatkozó linképítési stratégiának is szerves részét képezik a belső és a külső linkek átgondolt alkalmazása, és ez már egy gyakorlott seo szakember kompetenciája. Akár egyszeri, projektalapú rendbetétel miatt, akár egy átfogó, teljeskörű SEO Audit részeként, szívesen állok rendelkezésre.
Mind a seo stratégiád kialakításában, mind webáruházad seo szempontból való javításában, de egyéb seo kérdésekben is, nyugodtan lépj velem kapcsolatba, örömmel segítek.